Grzegorz Mańkowski – gitara

grzegorz-mankowski

Urodził się w 1986 r w Lęborku. Dzieciństwo spędził jednak w Pucku, gdzie edukację muzyczną rozpoczął w wieku 10 lat. Kształcił się początkowo pod kierunkiem dr Dariusza Domańskiego, następnie w klasie prof. Marka Zielińskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2005 roku. W 2010 r. ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Marcina Zalewskiego. Obecnie podjął studia w zakresie dyrygentury symfoniczno – operowej w klasie prof. Szymona Kawalla.

Dotychczasowe osiągnięcia:
1999 r. – Konfrontacje Gitarzystów w Pucku – I nagroda
2000 r. – Konkurs Młodego Muzyka w Gdyni – I nagroda
2002 r. – Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Cz. Droździewicza w Krynicy – finalista
2002 r. i 2003 r. – Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Gryfice – Trzebiatów – II nagroda
2004 r. – Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej w Kielcach – I nagroda
2004 r. – Międzynarodowy Festiwal Gitarowy Trzęsacz – Rewal – I nagroda
2006 r. – Ogólnopolski Konkurs Gitarowy im. M. Sokołowskiego w Lublinie – wyróżnienie
2007 r. – Międzynarodowe Spotkania Gitarowe w Szczecinie – II nagroda
2009 r. – Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. Cz. Droździewicza w Krynicy – III nagroda

Koncertuje regularnie w kraju i zagranicą. Niemniej ważnym elementem działalności artystycznej Grzegorza Mańkowskiego jest kameralistyka. Współpracował z wieloma instrumentalistami i wokalistami odnosząc na tym polu liczne sukcesy. W duecie z gitarzystą Rafałem Baranowiczem zdobywał czołowe laury na konkursach gitarowych w Świdnicy, Kielcach, Inowrocławiu i Rewalu. Z wybitną polską skrzypaczką Marią Machowską koncertował w wielu prestiżowych salach w kraju. Współpraca zaowocowała nagraniem albumu pt. Duety, który otrzymał bardzo dobre recenzje krytyków oraz sukcesem na Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Lublinie (2008 r.) – I nagroda w kat. zespołów kameralnych.

Grzegorz Mańkowski jako solista i kameralista współpracował z Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Chórem Mieszanym UMFC, Filharmonią im. Traugutta, Austriackim Forum Kultury oraz z Wrocławskim Towarzystwem Gitarowym. Uczestniczył czynnie we Wrocławskim Festiwalu Gitarowym „Gitara 2004” oraz w Międzyuczelnianym Forum Muzyki Dawnej w Warszawie (2008 r.).

W roku 2004 Grzegorz Mańkowski został stypendystą Ministra Kultury oraz Samorządu Miasta Wrocławia. W latach 2004 – 2005 był podopiecznym Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Pobierał lekcje mistrzowskie u Pavla Steidla, Ryszarda Bałauszko, Jerzego Nalepki, Tomasza Zawieruchy, Carlesa Guisado, Gorana Krivokapicia. Jest autorem licznych transkrypcji na gitarę. Od 2005 roku zajmuje się także pedagogiką. Obecnie prowadzi klasę gitary w PSM I i II st. im. W. Lutosławskiego w Wołominie, PSM I st. nr 3 im. J. Zarębskiego w Warszawie oraz w Szkole Muzycznej I st. w Garwolinie.

Back To Top