Absolwentka studiów doktoranckich UMFC w Warszawie w klasie prof. Pawła Gusnara i prof. Mieczysława Pokrzywińskiego. Z wyróżnieniem ukońoczyła AMFC w Warszawie w klasie prof.
P. Gusnara. Przez pół roku uczyła się także u primariusa słynnego Aurelia Saxophone Quartet – Johana van der Lindena (Holandia). Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego (IINiSB). Szkołę II stopnia ukończyła w klasie Radosława i Aliny Mleczko. Stypendystka Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Socrates-Erasmus. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w Polsce i za granicą (m.in. z prof. A. Bornkampem, C. Delanglem, D. Gauthierem, J.Schulte-Bunertem, L. Mlekuschem, V. Davidem).
Zespołowo i w orkiestrach występowała na licznych festiwalach, m.in. Nowa Muzyka w Starym Ratuszu, Festival Franco-Polonais, Le Printemps de Musique d’Escaut, Les Follees Journees (Nantes, Warszawa), Musica Polonica Nova, Światowy Kongres Saksofonowy (Strasburg, Lublana), Warszawska Jesień, Sacrum-Profanum,etc.
Wraz z Jarosławem Gałuszką (Les Sons de l'Air) zdobyła I miejsce i nagrodę specjalną na 43. Internationaler Akkordeon Wettbewerb w Klingental (Niemcy). Jest laureatką kilku innych konkursów. Jako solistka wystąpiła z l’Harmonie des Lambres we Francji pod dyr. P Camier (2016), w Filharmonii Narodowej z orkiestrą Sinfonia Viva pod dyr. T. Radziwonowicza (2012), z orkiestrą dętą AMFC pod dyr. G. Mielimąki.
Reprezentowała Polskę w European Saxophone Ensemble (Ambasador Kultury Unii Europejskiej), z którym odbyła tournée po Europie i nagrała płytę Aeration (2009-2010). Koncertuje w duetach: les Sons de l’Air (z dr Jarosławem Gałuszką), One more Time duo (z Adamem Sychowskim).
Przez wiele lat współpracowała z Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Wraz z Dorotą Samsel współtworzyła duet Ars Duo, z którym wydała płytę Saxophone Conversations (DUX, 2014), współpracowała z zespołami Cafe Cortao, Flamencos, współtworzyła kwartety saksofonowe: Akademia (wraz z prof. P. Gusnarem), A4 (wraz z dr A. Mleczko), Saxmisja. Współpracowała z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Sinfonią Varsovią i Sinfonią Iuventus. Uczestniczyła w muzyczno-pantomimicznym projekcie Rytułały – MimOpery (prawykonania utworów m.in. D. Przybylskiego, A.M. Huszczy, A. Słotwińskiego, M. Wiśniewskiego) w Warszawskiej Operze Kameralnej (2015). Solo i w zespołach dokonała prawykonań utworów Dariusza Przybylskiego, Julii Schreitl, Łukasza Godyli, Christiana Simana, Alicji Gronau, Anny Marii Huszczy, Marcina Łukaszewskiego, etc. Współpracuje z Austriackim Forum Kultury w W-wie.
Jest współautorką wykonawczo-kompozytorskiego projektu cyklicznego Austria meets Poland, dla którego powstało kilka utworów dofinansowanych z programu IMiT: Kolekcje – Zamówienia Kompozytorskie i Bundeskanzleramt Osterrieich (Federalnego Kanclerza Republiki Austriackiej).
Wygłosiła referaty na UFMC: na konferencji Adolphe Sax – w 200. rocznicę urodzin i 120. rocznicę śmierci (2014, o nauczaniu saksofonu w I st.) na I i II Ogólnopolskiej Konferencji Doktorantów Uczelni Muzycznych (na temat stylów we francuskiej muzyce współczesnej, 2012 i problematyki wykonawczej wielodźwięków 2013). Poprowadziła warsztaty dla kompozytorów, dotyczące współczesnych technik saksofonowych, organizowane przez Studium Muzyki Nowej i Katedrę Teorii Muzyki UMFC (2015).
Prowadzi klasę saksofonu w ZPSM nr 4 im. K. Szymanowskiego, OSM im Z. Brzewskiego w Warszawie (wraz z prof. P. Gusnarem), ZSM w Garwolinie, a jej uczniowie są ponad 70-krotnie laureatami konkursów krajowych i międzynarodowych oraz stypendystami Młodej Polski, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Prowadziła warsztaty saksofonowe w Polsce (Szczecinek, Olsztyn, Sierpc, Szczebrzeszyn, Łódź, Warszawa, Wadowice, etc.) i we Francji (Conservatoire de Valenciennes, l’ecole de Holnon). W 2018 weszła w skład międzynarodowego jury Emona Festival (Słowenia) i International Music Competition (Serbia). Dwukrotnie była przewodniczącą jury Konfrontacji Młodych Saksofonistów podczas Małopolskiego Festiwalu Saksofonowego im A. Saxa w Domosławicach oraz ogólnopolskiego konkursu saksofonowego Za kotarą (Sułkowice). Zasiadała w jury III Konkursu Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji w Trzcianie.
Za szczególny wkład pracy w rozwój polskiego szkolnictwa artystycznego otrzymała kilka nagród (m.in. nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy Centrum Edukacji Artystycznej).
Organizuje ogólnopolskie warsztaty saksofonowe dofinansowywane przez CEA. Przez wiele lat prowadziła portal informacyjny dla saksofonistów Da Camera. Jest członkiem SPAM, PTMW. Alicja Wołyńczyk jest artystką marki Buffet Senzo i d'Addario.
Jak do tej pory (2018) jest jedynym saksofonistą przyjęty na dzienne studia doktoranckie UMFC w W-wie.