Alicja Wołyńczyk – saksofon

alicja-wolynczyk

Alicja Wołyńczyk – w 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie saksofonu Pawła Gusnara. Jest też absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego (IINiSB WH).

Od 2009r. reprezentuje Polskę w European Saxophone Ensemble (ESE) – międzynarodowym zespole, noszącym honorowy tytuł "Ambasadora kulturalnego Unii Europejskiej". W 2010r. odbyła trasę koncertową z ESE, występując w 10-ciu krajach Europy (Cypr, Belgia, Holandia, Niemcy, Grecja, Włochy, Słowacja, Czechy, Bułgaria, Węgry) i nagrywając materiał na CD i DVD.

Stypendystka Ministra Kultury oraz programu Socrates-Erasmus.

W 2006r., wraz z akordeonistą Jarosławem Gałuszką zajęła I miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal (Niemcy), gdzie duet otrzymał również nagrodę specjalną; oraz na XII Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej. Laureatka "Muzycznego Forum Młodych" w 2006 i 2003r., organizowanego przez Austriackie Forum Kultury. Dwukrotna laureatka II miejsca na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (2000, 2002 r.), gdzie otrzymała również nagrodę Fundacji Dobrych Pomysłów za najciekawszą interpretację.

Uczestniczka licznych kursów mistrzowskich i warsztatów instrumentalnych w kraju i zagranicą, z min. Arno Bornkampem (Holandia), Claudem Delanglem, Joelem Versavaud (Francja), Detlefem Bensmanem (Niemcy), Theodore Kerkezosem (Grecja) czy Davidem Pituchem (USA). Jej nauczycielami byli min. Johan van der Linden, A. i R. Mleczko.

W 2006r wraz z Dorotą Samsel (MSD) wystąpiła na 14-tym Światowym Kongresie Saksofonowym w Lubljanie (Słowenia, 2006). Jako kameralistka i w orkiestrach Sinfonii Varsovii i Filharmonii Narodowej występowała również m.in. na festiwalach Musica Polonica Nova, Les Folles Journees (Francja), Warszawska Jesień, Sacrum-Profanum, Vratislavia Cantans, Musica Viva, w Filharmonii Narodowej, Opolskiej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia, etc. Jako solistka wystąpiła z orkiestrą dętą AMFC pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki, w specjalnie zaaranżowanym na tę okazję przez siebie utworze (2007r.).

Ma na swoim koncie polską premierę utworu Dariusza Przybylskiego "We all laugh at the guilded butterflies", a także światowe premiery utworów skomponowanych dla European Saxophone Ensemble. Uczestniczyła w premierowych wykonaniach utworów młodych kompozytorów na festiwalu "Warszawska Jesień".

W ciągu ostatnich lat wykonywała koncerty w orkiestrze Filharmonii Narodowej i Sinfonią Varsovią pod dyrekcją Antoniego Wita, Janosa Fursta, Jerzego Maksymiuka, Macieja Niesiołowskiego, min. na festiwalu "Warszawska Jesień", "Sacrum-Profanum", czy "L'harmonie des peuples" we Francji.

Od 2004r. współpracuje z Estradą Kameralną Warszawskiej Filharmonii Narodowej (koncerty dla dzieci i młodzieży). Na stałe współpracuje z Dorotą Samsel (Modern Sax Duo), Jarosławem Gałuszką (CyjaSax www.cyjasax.art.pl), European Saxophone Ensemble (www.esax.eu), oraz Familia 3/3.

W latach 1997-2006 wykonywała partię saksofonu w sztuce Poskoromienie Złośnicy w reżyserii K. Warlikowskiego, do muzyki Pawła Mykietyna, wystawianej na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Występowała na festiwalu sztuki teatralnej w Szanghaju (2005). Wykonała również wiele koncertów i recitali w kwartetach saksofonowych na saksofonie barytonowym, sopranowym jak i altowym. Współtworzyła kwartet saksofonowy Akademia, założonym przez wykładowcę UMFC w Warszawie – Pawła Gusnara; kwartecie Aliny Mleczko – A4, Saxmisji, etc. W kwartecie Akademia oraz chórem chłopięcym Pueri Cantant nagrała płytę Piosenki Powstania Warszawskiego.

Uczestniczyła również w nagraniach min. z orkiestrą Filharmonii Narodowej (K.Penderecki – Jutrznia, Kosmogonia), Sinfonią Varsovią (H.M.Górecki – Canticuum Graduum). Z zespołem Transmisja nagrała w latach dziewięćdziesiątych dwie płyty.

Zarządza informacyjną stroną internetową dla saksofonistów, udostępniając informacje o różnych wydarzeniach saksofonowych w Polsce i za granicą – www.dacamera.republika.pl. Napisała 2 artykuły dla pisma Jeunesses Musicales – Sounda (www.sounda.net). Wspierała organizację I Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi. Prowadziła kursy mistrzowskie oraz warsztaty, które również współorganiozwała.

Back To Top